סחיפת קרקע במדרונות

סחיפה (ארוזיה) הינה תהליך של ניתוק חלקיקי קרקע כתוצאה מתופעות טבעיות ותנועת חלקיקי הקרקע עד לשיקועם.

ניתן להבחין בין שלושה סוגי ארוזיות הנגרמים ע"י הגשם:

  1. ארוזיה ניתזת                             2. ארוזיה תת קרקעית / מחתור           3. ארוזיה ערוצית

ErosionsplashErosionundergroundErosioncanyon
תהליכים אלו מתרחשים באופן טבעי אך מואצים ע"י פעילויות האדם כגון עיבוד חקלאי ממוכן ואינטנסיבי, הסרת שטחי יער, רעיית יתר, בנייה ועוד.

שימור הקרקע ומניעת הסחף הכרחיים בראש ובראשונה בשל החשיבות הרבה של הקרקע הפוריה לאספקת המזון שלנו ע"י גידולים חקלאיים וגידול בע"ח. בנוסף סחיפת הקרקע יכולה ליצור כשלים הנדסיים כגון סתימת מעברי מים וחשיפת יסודות של מבנים וכבישים. סחף הקרקע גם עלול להיות רווי בחומרים רעילים אשר יכולים להגיע למקורות המים העיליים ולזהם אותם.

חברת הדר מערכות ייצוב ופיתוח נוף בע"מ היא החברה המובילה בארץ בייעוץ ויישום פתרונות של שימור קרקע ומניעת סחף במדרונות. אנו מספקים ליווי של הלקוח החל משלבים ראשוניים ביותר של הפרויקט. במקרים רבים אנו מבקרים באתר שאותו יש לייצב כנגד סחיפה ובוחנים פרמטרים כגון שיפוע המדרון, אורך המדרון, סוג הקרקע ועוד, וכך מציעים פתרון כולל לייצוב כנגד סחף.

על פי רוב הצורך במניעת סחף קרקע במדרונות עולה בעקבות עבודות תשתית כגון סלילת כבישים, הנחת מסילות רכבת ועבודות בניה שונות. העבודות מסירות את השכבה העליונה של הקרקע וכך מפרות אותה ומונעות את ייצובה הטבעי ע"י צמחיה. צמחיה מבוססת בכיסוי מלא מונעת את הסחף בשיעור של 98% (כלומר 2% משקעי סחף נותרים).

שיטת הזריעה בהתזה, אותה הבאנו לארץ בחורף 1989-1990, מבטיחה ביסוס מהיר ויעיל של צמחית בר ללא צורך במערכת השקיה וכך מחזירה את המדרון למצב פורח ויציב במהירות.  דוגמה לפרויקט בו יוצבו המדרונות ע"י זריעה בהתזה: מסילת ב"ש רמת חובב. להרחבה בנושא הזריעה בהתזה.

פתרון נוסף אותו אנו מציעים לבעיות של סחף במדרונות הוא רשתות קוקוס ביוהנדסיות גאוקו בדרגות צפיפות שונות. רשתות אלו נצמדות לקרקע ומייצבות אותה עד התבססות הצמחיה. הרשתות בגוון חום שנטמע בסביבה ומתכלות לאחר כ-4-7 שנים. דוגמה לפרויקט בו יוצבו המדרונות ע"י רשתות קוקוס גאוקו: מדרונות נתיבי היובל, כביש 431 . להרחבה בנושא רשתות הקוקוס.

במקרים מסוימים נבחר להשתמש בשיטת PolySoil  לשם ייצוב המדרון כנגד סחיפה. בשיטה זו מותזת על המדרון תמיסה פולימרית שמקשיחה את הקרקע בצורה מידית. ניתן לשלב צמחיה עם תמיסה פולימרית זו והיא מאושרת לשימוש ע"י מע"צ. דוגמה ליישום הגנת מדרונות בפוליסויל: חדרה הפרדה מפלסית. להרחבה בנושא PolySoil.

הגנת סחיפה ושיקום נוף בסוללת כביש 443 סמוך למודיעין

הגנת מדרונות הסוללה כנגד סחיפת גשם נעשתה ע"י חיפוי המדרונות בהתזת עיסה נוזלית של מפחית הסחיפה מסוג גאוסיב המכיל תערובת של סיבי עץ ומייצבים טבעיים העשויים מקמח גואר (רמת ייצוב 2). לתערובת גאוסיב הוכנסו גם זרעים של מיני בר מקומיים ודשן מורכב בשחרור איטי. להמשך קריאה על הפרויקט לחץ כאן